Cohousing a jeho ekonomické aspekty - newsletter od Charlese Durretta

11.04.2014 14:34

Ekonomika v komunitě

Pravidelný newsletter (22. července 2013)

Charles Durrett a Kathryn McCamantová 

(architekti, kteří přinesli koncepci cohousingu z Dánska do USA)

 

 

„ Vážení přátelé,

pro všechny, kteří se obávají o své náklady, se přichystal v červenci 2013 zajímavý workshop na téma cohousingu.“

 

Měli byste zájem se zúčastnit semináře na toto téma v ČR? Pro více informací kontaktujte na info(at)cohousing(dot)cz

 

„Vzniká spousta mylných ekonomických představ a nedorozumění v souvislosti s tématem nákladů na stárnutí. Vyptával jsem se přibližně dvou set lidí, kteří nyní žijí v cohousingové společnosti, kolik peněz spořili za měsíc předtím a kolik jich uspoří teď. 

Rozmezí uspořených peněz bylo od 200 do 2 430 dolarů za měsíc. Ti, kteří uspořili nejvíc prodali vozidlo, odstěhovali se z bytu, kde činil výdaj za energii 300 dolarů měsíčně, a nastěhovali se do takového, kde platí méně, než 50 dolarů. Méně cestují a zredukovali platby za dalších dvacet položek.

V Grass Valley jsme právě dokončili projekt senior cohousingu a jeden obyvatel mi právě řekl, že jeho výdaje za benzín klesly ze 4-5 nádrží měsíčně na jeden.  Když to vezmeme globálně, kromě ekonomické úspory vede tento způsob redukce i k tomu, že jsme méně na cestách, vydáme menší množství skleníkových plynů a tak dále.

Lidé zůstávající v jejich domovech žijí nákladně, neuspoří a institucionalizovaný způsob života obecně je nechutně drahý. Velkou výzvou pro seniory se zájmem o komunitní soužití je začít být trošku aktivnější a podnikavější. Standard – zůstat kde jsem a čekat na vývoj sociálního systému společnosti je jako hodit žábu do vařící se vody. Největším rizikem je nedělat vůbec nic.“

Charles Durret dále naznačuje, že finanční investice do workshopu či semináře se vrátí v uspořených nákladech poté, co se rozhodneme začít žít jinak, a doufá, že se setká s mnoha zájemci na plánovaném setkání.

I my v Cohousing CZ doufáme, že se mnozí z Vás chopí příležitosti vyskočit z vroucí vody! Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám zodpovíme Vaše dotazy. Seminář jsme schopni pro Vás v případě zájmu uspořádat už na jaře 2014!

Veronika Jíšová