Článek - Stáří prožijí v jednom bytě. S cizími lidmi

26.08.2014 15:13

Brněnském deníku vyšel nový článek redaktora Tomáše Kremra, Stáří prožijí v jednom bytě. S cizími lidmi. Článek si klade za cíl zveřejnit informace o plánovaném záměru brněnského magistrátu vybudovat  "komunitní byt pro seniory" v centru Brna. 

 

Jedná se o zajímavé téma a pro dovysvětlení dodávám: 

Senior cohousing je druhem komunitního bydlení, ve kterém má každá domácnost (většinou tvořená jednotlivcem či párem) k dispozici plně zařízenou bytovou jednotku (včetně vlastní soukromé kuchyně, koupelny a toalety). Navíc může každá domácnost využívat společně sdílené prostory, které v zahraničí většinou zahrnují krom jiného velkou společnou kuchyň a jídelnu, protože jednoznačně nejoblíbenější společnou aktivitou v podobných komunitách bývá společné vaření a společné stolování (které je ve výsledku levnější, zdravější a v neposlední řadě i zábavnější, než kdyby se jednotlivec - a je jedno, zda senior nebo mladý podnikatel, stravoval sám).

Sdílené bydlení neboli skupinová domácnost (= brněnský záměr), je druhem komunitního bydlení, ve kterém má každý obyvatel k dispozici většinou pouze jeden pokoj (ložnici) a ostatní prostory bytu sdílí s dalšími obyvateli té samé domácnosti (tj. obývací pokoj, kuchyň i sociální zázemí). V takové domácnosti skutečně vedle sebe žijí "cizí" lidé, kteří si nejsou vzájemně příbuznými. Rozdíl oproti senior cohousingu je tedy opravdu podstatný, a to v míře soukromí. Každý člověk potřebuje soukromí i společnost a je nesmírně důležité tyto dvě potřeby pečlivě nakombinovat a promítnout do členění prostorů.

 

Spojovat mě s propagací sdíleného bydlení není zcela správné, i když je pravdou, že v zahraničí (např. ve zmíněné Vídni) jsou projekty skupinových domácností pro seniory docela oblíbené i samotnými uživateli, zejména proto, že nezůstanou na stáří sami.

 

Co se týká rozdílů mezi senior cohousingem, sdíleným bydlení a domovy s pečovatelskou službou, je jich mnohem více a často se jedná o zdánlivě nepodstatné nuance, které ale v praxi tvoří onen zásadní rozdíl: DOMOV x ÚSTAV.

 

Veronika Bešťáková